Jak działają przyssawki?

By in
758

Przyssawki próżniowe to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu w przemyśle, budownictwie i inżynierii. Dzięki swojej budowie umożliwiają podnoszenie, przenoszenie i montaż bardzo ciężkich, ale również delikatnych i kruchych przedmiotów, np. tafli szkła. Jak działają i gdzie dokładnie mogą być wykorzystane?

Jak zbudowane są przyssawki podciśnieniowe?

Przyssawki próżniowe to tak naprawdę duża grupa produktów o różnym przeznaczeniu. Z tego powodu różnią się też detalami budowy czy rozmiarami. Zazwyczaj składają się jednak z:

  • konstrukcji nośnej – która łączy wszystkie części składowe urządzenia i ma wpływ na jego nośność,
  • pompy próżniowej – która generuje podciśnienie pozwalające na utrzymanie przedmiotu przez ssawki,
  • układu dystrybucji podciśnienia – który w elastyczny sposób łączy zbiornik próżni z powierzchnią ssącą,
  • talerzy ssących – które przylegają do powierzchni podnoszonego przedmiotu.

Dopóki w ssawce utrzymywane jest podciśnienie, utrzymuje ona dany element. Dlatego należy się upewnić, by bardzo dokładnie przylegała ona do powierzchni podnoszonego przedmiotu. Znaczenie może mieć również powierzchnia ssawek – im jest ona większa, tym cięższy przedmiot może być podniesiony z ich użyciem. W nowoczesnych urządzeniach tego typu istnieje również możliwość monitorowania poziomu podciśnienia.

Przyssawki próżniowe i ich zastosowanie

Przyssawki próżniowe wykorzystuje się do wielu zadań. Znajdują przede wszystkim zastosowanie w zakładach przemysłowych, wspierając ludzi w wykonywaniu trudniejszych, wymagających dużej siły prac. Doskonale nadają się do podnoszenia przedmiotów nie tylko o dużej masie, ale również dużych gabarytach, które trudno byłoby utrzymać inny sposób. Ponadto przyssawki próżniowe to niezastąpione narzędzia do przenoszenia i montażu dużych szyb. Są bowiem na tyle delikatne, że nie uszkadzają kruchego materiału, a jednocześnie bardzo skuteczne i precyzyjne. Dlatego bywają wykorzystywane na placach budowy, a także przy konstrukcji pojazdów – szczególnie tych o większych gabarytach, np. autobusów.

Możliwości przyssawek próżniowych

Duża różnorodność urządzeń tego typu sprawia, że przyssawki próżniowe mają bardzo szerokie możliwości. Podnoszą przedmioty o wadze nawet kilku ton, stabilnie i bardzo precyzyjnie je transportując. Mogą być dobierane ze względu na rodzaj powierzchni przenoszonych przedmiotów, ich wymiary, środowisko pracy lub też zdolność przyssawek do przystosowania się do kształtu powierzchni. Odpowiednio dobrane pozwolą na bezpieczne, wygodne i sprawne wykonywanie wielu zadań.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)