Jak działają systemy podciśnieniowe?

By in
451

Systemy podciśnieniowe powszechnie kojarzone są z instalacjami kanalizacji oraz systemami odwadniania dachów. Tymczasem systemy podciśnieniowe coraz częściej wykorzystuje się również w konstrukcjach manipulatorów przemysłowych. Manipulatory podciśnieniowe to niezwykle wydajne i łatwe w obsłudze urządzenia o szerokim zastosowaniu. Projektuje się je i wykonuje przede wszystkim z myślą o przemieszczaniu przedmiotów na dużą skalę. Zapewniają precyzję i szybkość wykonywania pracy, przewyższając w tym względzie tradycyjne manipulatory przemysłowe.

Działanie manipulatora podciśnieniowego  

Działanie manipulatorów podciśnieniowych opiera się na wykorzystaniu pompy próżniowej. Pompa generuje odpowiednie podciśnienie, umożliwiając efektywne i bezpieczne przemieszczanie towaru. Ze względu na zastosowaną technologię manipulatory podciśnieniowe charakteryzują się naprawdę dużą szybkością wykonywanych działań. Lepsze tempo pracy idzie jednak w parze z pewnymi ograniczeniami. Urządzenia bazujące na pompie próżniowej mogą być wykorzystywane do przenoszenia ładunków o ograniczonym ciężarze (najczęściej maksymalnie do 315 kilogramów). Z drugiej strony, doskonale sprawdzają się w przypadku ładunków o nieregularnych kształtach. To sprawia, że znajdują zastosowanie w licznych aplikacjach – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest szybkie przemieszczanie ładunków o relatywnie niewielkim ciężarze.

Zastosowanie systemów podciśnieniowych

Manipulatory podciśnieniowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Z ich zalet korzysta przede wszystkim branża spożywcza i farmaceutyczna. Manipulatory podciśnieniowe znajdują także zastosowanie w branży budowlanej i elektronicznej. Wykorzystuje się je podczas produkcji sprzętu RTV i AGD. Z zalet urządzeń wykorzystujących zjawisko podciśnienia korzysta także szeroko rozumiana branża meblarska. Dzięki szybkiej i precyzyjnej pracy systemy podciśnieniowe usprawniają procesy w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, firmach logistycznych i magazynach.

Systemy podciśnieniowe przystosowane do pracy w trudnych warunkach

Obok standardowych manipulatorów podciśnieniowych na rynku znajdziemy również zaawansowane systemy przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Jednym z nich są manipulatory podciśnieniowe przemysłowe w wersji ATEX, które można wykorzystywać do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. To znacząco  rozszerza zakres zastosowań systemów podciśnieniowych, które dzięki zgodności z dyrektywą ATEX zapewniają komfort i bezpieczeństwo pracy w najcięższych warunkach.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)