Czym jest manipulator przemysłowy?

By in
1415

Manipulator przemysłowy to urządzenie, z pomocy którego korzystają pracownicy w coraz większej liczbie zakładów produkcyjnych i fabryk na całym świecie, również w Polsce. Czym jest? Jak działa? Czy warto mieć go w swojej firmie?

Manipulator przemysłowy to przede wszystkim narzędzie, które ułatwia pracę z komponentami i produktami gotowymi o wadze od kilku kilogramów do nawet 1,5 tony. Standardowo manipulator przemysłowy jest zintegrowany z systemami równoważenia wagi transportowanego ładunku. Dzięki temu umożliwia precyzyjne przenoszenie oraz manipulowanie różnymi ciężarami, jednocześnie nie wymagając zaangażowania siły fizycznej operatora. Zapewniając wspomaganie operatora pneumatycznym lub elektronicznym systemem zrównoważenia przenoszonego ciężaru, manipulator przemysłowy nie tylko ułatwia przenoszenie ładunku w swoim zasięgu, ale również podnosi bezpieczeństwo i komfort pracy, w sposób bezpośredni przekładając się na zwiększenie jej wydajności.

Budowa manipulatora przemysłowego

Na rynku dostępnych jest kilka typów manipulatorów przemysłowych. Ze względu na rodzaj zasilania wyróżnia się manipulatory pneumatyczne i elektroniczne. Zaś ze względu na rodzaj konstrukcji manipulatory wyposażone w podwieszony na linach chwytak do chwytania i manipulowania ładunkiem oraz urządzenia posiadające chwytak do chwytania i manipulowania ładunkiem zamocowany na sztywnym ramieniu. Te drugie są konstrukcjami przystosowanymi do transportu ładunku w określonym obszarze, którego zasięg wyznacza długość ramienia manipulatora.

Standardowo manipulatory przemysłowe montuje się na płytach bazowych lub bezpośrednio do posadzki przemysłowej. Na rynku są jednak dostępne systemy przeznaczone do instalowania na suficie lub specjalnej konstrukcji. To czyni manipulatory urządzeniami odznaczającymi się dużą uniwersalnością zastosowań. Nowoczesne manipulatory możemy bez trudu zamontować i użytkować w praktycznie każdych warunkach pracy przemysłowej, niezależnie od konstrukcji hali oraz specyfiki przenoszonych ciężarów.

Kiedy pracownicy korzystają z manipulatora?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy manipulatory przemysłowe pomagają w przenoszeniu i manipulowaniu ciężkimi ładunkami. Operatorzy sięgają po nie wówczas, gdy trzeba wykonać prace montażowe, obrócić albo pozycjonować ładunek w danej przestrzeni. W praktyce zastosowanie manipulatora zależy od jego konstrukcji i budowy, a także miejsca instalacji. Pod tym względem urządzenia mogą być wykorzystywane zarówno podczas powtarzalnej pracy precyzyjnej, jak i zwykłego przenoszenia komponentów.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)